anie w różnych gałęziach przemysłu, ale są również wykorzystywane do użytku domowego. Fotoogniwa są przede wszystkim stosowane w elektrowniach słonecznych, które korzystając z promieniowania świetlnego wytwarzają prąd elektryczny. Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane jako źródło energii w mniejszych urządzeniach, takich jak kalkulatory, zegarki czy lampy ogrodowe. Innym zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych jest tak zwana fotometria, w ramach której fotoogniw używa się jako czujników. Ogniwa fotowoltaiczne są też używane w automatyce oraz w samochodach z napędem hybrydowym. Ciekawym zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych jest zasilanie lamp ulicznych, czy też ładowanie w dzień akumulatorów na jachtach i kempingach i wykorzystywanie nagromadzonej energii w nocy. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szereg różnych zastosowań.
Jak działają kolektory słoneczne
Zadaniem paneli słonecznych, które składają się z ogniw fotowoltaicznych, jest przekształcanie energii padającego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zaś głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest przemiana energii słonecznej w energię cieplną. Zarówno ogniwa fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego, jednak zasada ich działania jest różna. Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słonecznego mogą służyć do ogrzewania wody w budynku. Rodzaje energii pozyskiwane z kolektorów i ogniw fotowoltaicznych są więc różne. Firmy działające w branży fotowoltaicznej zajmują się więc świadczeniem takich usług, jak montaż paneli słonecznych, które na skutek działania zjawiska fotowoltaicznego stanowią dodatkowe źródło prądu elektrycznego. Kolektory słoneczne mogą być za to wykorzystywane do ogrzewania wody lub wspierania układu grzewczego w budynku. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szersze zastosowanie, ponieważ wytwarzają energię elektryczną.
Naprawa paneli słonecznych
Firmy działające w branży fotowoltaicznej zajmują się takimi usługami, jak montaż paneli fotowoltaicznych, udzielanie darmowych konsultacji, wykonanie projektu czy przejęcie formalności związanych z dofinansowaniem. Ponadto firmy wykonujące montaż paneli słonecznych często zajmują się także ich serwisowaniem w razie wystąpienia jakiejś usterki. Firma, która zajmowała się wykonaniem danego projektu, zapewnia trzyletnią rękojmię na montaż paneli fotowoltaicznych. Same panele fotowoltaiczne posiadają często piętnastoletnią gwarancję produktową, w ramach której przeprowadza się usługi serwisowe. Dzięki istnieniu usług serwisowania paneli słonecznych, czy to w ramach gwarancji produktowej, czy rękojmi montażowej, nie występuje konieczność przeprowadzania cyklicznych i odpłatnych przeglądów. Usługa serwisowania paneli fotowoltaicznych może okazać się bardzo przydatna w niektórych sytuacjach. Warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiej usługi i z możliwości skorzystania z niej w razie jakiejś usterki dotyczącej paneli lub ich instalacji.
Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w przemyśle
Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane w wielu miejscach, zarówno do użytku prywatnego, jak i w przemyśle. Głównym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może potem być wykorzystana w przeróżny sposób. Panele słoneczne znajdują swoje miejsce w przemyśle, gdzie mogą być używane przykładowo w fabrykach, stanowiąc tym samym dodatkowe źródło energii elektrycznej. Ponadto ogniwo fotowoltaiczne może być wykorzystywane również w turystyce, zwłaszcza w krajach obfitujących w słoneczne dni, gdzie panele fotowoltaiczne bywają montowane na dachach promów turystycznych. Przemysł ogrodniczy także korzysta z niewielkich ogniw fotowoltaicznych przy produkcji lampek ogrodowych pobierających energię w ciągu dnia, aby zużyć ją podczas nocy. Panele słoneczne posiadają więc szerokie zastosowanie w skali indywidualnej, jak i przemysłowej. Coraz częściej różne gałęzie przemysłu wprowadzają korzystanie z energetyki słonecznej zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na prąd elektryczny pozyskiwany z mniej ekologicznych źródeł.